Karácsony a szeretet ünnepe. Ilyenkor minden család együtt ünnepel a világ minden táján. Sajnos egyre inkább az ajándékozási őrületről szól ez az időszak, arról, hogy minél nagyobb és drágább ajándékkal lepjük meg szeretteinket. Pedig apróságokkal is örömet tudunk szerezni, nem is gondolnánk, mekkorát.
Ez nem volt mindig így. A XIX. század előtt bizony még a Húsvét volt az elsőszámú ünnep, csak később nőtte ki magát a Karácsony azzá. Először inkább az ünnepi étel és a Németországból származó karácsonyfa állítás volt a középpontban, majd fokozatosan kialakult az ajándékozás kultusza is. Németországban és az északi országokban nagyon hangulatos az adventi és a karácsonyi időszak, minden otthon és utca fel van díszítve, azonban ez nincs mindenhol így. Más népeknél mást jelent a Karácsony.
Magyarországon a karácsonyi ajándékozás az év fénypontja. A gyerekek alig várják a Szentestét, hogy a fa alatt megkezdhessék kibontani a várva várt ajándékot, melyet a Jézuska vagy az ő segédei az angyalok tesznek a fa alá.
Ausztriában hasonlóan zajlik a karácsony, mint nálunk. Ott a Christkindl, azaz a karácsony szülötte hozza az ajándékokat. Németországban a Weihnachtsmann, azaz a Télapó (illetve a fordítás szerint Karácsonyapó) csempészi a karácsonyfa elé a csomagokat.
Az angol gyerekek nem Szenteste kapják meg a jól megérdemelt ajándékokat. Az ottani szokás szerint december 25-én, reggel van az ajándékozás. A télapó (Father Christmas) ugyanis éjszaka rénszarvasszánon igyekszik minden lakásba, lecsúszik a kéményen és a kandallóból bújik elő, hogy hatalmas zoknikba rejtse a meglepetéseket. Reggel pedig minden álmos arc egy-kettőre kivirul. Londonban minden évben felállítják a brittek legnagyobb karácsonyfáját, mely a hagyományok szerint Norvégiából való.
Svédországban, hasonlóan hozzánk, Szenteste van az ajándékozás. Mindenki egyszerre kezdi kibontani az ajándékokat a közösen elköltött vacsora után. Náluk Jultomten, a manó viszi az ajándékokat.
Finnország a világ minden táján ismert a gyerekek előtt, hiszen itt, Lappföldön lakik az igazi Télapó. Ebben az országban egyébként a Télapó nem is éjszaka titokban, hanem nappal és harsányan érkezik a gyerekekhez. A házba lépve hangosan megkérdezi: “lakik itt jó gyerek?”. Miután a gyerekek igent kiabálnak, a Télapó megkezdi az ajándékok kiosztását.
A dél-európai országokban teljesen más szokás alakult ki. Olaszországban és Spanyolországban például Vízkereszt napja az ajándékozásé, vagy annak előestéje. Olaszországban La Befana, vagyis a Vízkereszt szülötte hozza az ajándékokat, bár újabban a külföldi hatásoknak engedve divatba jött a Babbo Natale, az ottani télapó. Ő természetesen, a Télapóhoz híven Karácsonykor osztja az ajándékokat.
Spanyolországban a Vízkereszt hasonlóan zajlik, mint nálunk Mikulás. A gyerekek kitisztítják cipőjüket és a küszöb elé teszik. Ők a Három Királytól várják az ajándékokat. A Három Király közül is Boldizsár a legnépszerűbb.
Portugáliában a kifényesített cipők a kandalló mellé kerülnek, hogy az éjszaka a kéményen érkező O Pai Natal (télapó) belerejthesse az ajándékokat. Akárcsak az angolok, a portugál gyerekek is karácsony reggelén találják az ajándékokat cipőjükben. A gyerekek egy része a Télapótól, egy része pedig Jézuskától várja az ajándékokat.
Amerikában nincs ilyen nagy kultusza a Karácsonynak. Köszönhető ez annak is, hogy november végén ünneplik a Hálaadást, ami igen nagy ünnep ott. Ekkor is ajándékot kapnak, de persze a karácsonyi ajándékozás sem maradhat el, így az ottani gyerekek különösen jól járnak. Hozzájuk Santa Claus viszi az ajándékokat, ugyan olyan módon, ahogy az angol gyerekekhez érkezik.
Forrás:http://ajandekozas.network.hu/